Kiedy czytałam dziewczynom książkę „Dołek” od wyd. Zakamarki, wracałam wspomnieniami do mojego dzieciństwa, które było zupełnie inne niż dziś. Bardziej beztroskie i niekontrolowane przez rodziców. Długie godziny zabawy na podwórku, boisku, ulicy… gdziekolwiek.Gra w zbijaka czy godziny spędzone na zabawie w podchody. Największa kara była wtedy, kiedy mama wołała na obiad. Lubię współczesność, ale chciałabym zabrać z mojego dzieciństwa beztroski uśmiech i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy. Wlepić to wszystko w teraźniejszość
Fabuła książki jest bardzo prosta. Mamy dołek. Zwykły dołek w ziemi. Dołek, który dzieci uwielbiają, a dorośli nienawidzą. Dzieci bawiłyby się w nim godzinami, schodziły w dół i wchodziły pod górę. Rozgrzebywały ziemię, próbowały dokopać się na drugą stronę kuli ziemskiej. Bawiły się w kiosk, szałas, cokolwiek. Natomiast dorośli widzą w dołku jedynie niebezpieczeństwo! Wg nich w dołku można zrobić sobie krzywdę, złamać nogę, a nawet się zabić. Plac zabaw, boisko, huśtawki – to co innego, są bezpieczne, a dołek to tylko problem.
Mam wątpliwość czy książka jest przeznaczona stricte dla dzieci czy jednak została napisana przede wszystkim z myślą o dorosłych. Dorosłych, którzy zapomnieli jak to jest być dzieckiem. Dorosłych, którzy chcą wszystko i wszystkich mieć pod kontrolą. Dorosłych, którzy boją się dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Dorosłych, którzy odbierają dzieciom swobodę.
Emma Adbåge to szwedzka autorka książek dla dzieci, również ilustratorka. W Polsce ukazały się dotąd dwie książki jej autorstwa: „Dołek” i „Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę” oraz dwie przez nią zilustrowane: „Hurra, są Święta” i „Okropny rysunek!„. Ma charakterystyczna kreskę, jej rysunki nie są idealne, a bohaterowie wyglądają jak przerysowani. „Dołek” to w zasadzie picturebook, mało tekstu, dużo ilustracji.
Uważam, że książka mimo, iż jest niepozorna, cienka i krótka, jest wybitna. Na pewno nie jeden mój znajomy-rodzic dostanie ją ode mnie w prezencie z wymowną dedykacją:) Dziecięca kreatywność istniała zawsze i nadal będzie istniała, jeśli tylko nie zabijemy jej w naszych dzieciach. Stymulujmy ją, chociaż miałoby nas to przyprawiać o zawał serca!

tytuł: Dołek
tekst: Emma Adbage
ilustracje: Emma Adbage
wydawnictwo: Zakamarki
rok wydania: 2020
oprawa: twarda
Dodaj komentarz